نامه به رها: درباره ی قضاوت…

قضاوت درباره دیگران

رها جان! باید به تو میگفتیم: «میخواهی چگونه باشی؟»

اما آموختیم: «اینگونه باید باشی…».

باید به تو میگفتیم: «زندگی سرشار از شادی و غم است»

اما آموختیم: «زندگی سرشار از زشت و زیبا است».

باید به تو میگفتیم: «زندگی کن»

اما آموختیم که: «قضاوت کن».

و چنین بود که تو، به جای آنکه وارد «بازی» شوی، «قاضی» شدی.

زندگی یک نمایشنامه بزرگ است و تو باید بازیگر آن باشی.  اما اگر نبودی، به جای نقد دیگران، به تماشای بازی آنها بنشین. چرا که «نقد» کار کسانی است که «استعداد عمل» ندارند. نمیگویم هیچ نگو. حرفهایت را بزن. نظراتت را بگو. اما به خاطر داشته باش که «احساست» را میگویی و فقط همین. میتوانی بگویی «حسم به تو خوب است یا حسم به تو بد شده». اما هرگز نباید بگویی: «تو خوب هستی یا تو بدی».

رها جان.

حرفهای شازده کوچولو یادت باشد: «آنچه اصل است از دیده پنهان است».

ظاهربین نباش و به خاطر بسپار که چه بسیار کتابهای مقدس که در دستان نامقدس، بیشتر از «شیشه ی شراب» در دستان «مرد سرمست» بشر را به مرگ و تباهی کشانده اند.

بترس از قضاوت و هزینه های آن.

بر قضاوت هایت اصرار نکن. چرا که شکستهای بزرگ تو، بیش از آنکه حاصل «انجام» یک «رفتار» باشد، حاصل «تکرار» یک «قضاوت» اشتباه خواهد بود.

فرصت زندگی بسیار محدودتر از آن است که صرف «شنیدن قضاوت دیگران» کنی

و بسی بسیار محدودتر از آنکه «به قضاوت کردن دیگران بنشینی».

به خاطر بسپار که قضاوت هر کس  در مورد دیگران، پیش از آنکه معرف «دیگران» باشد، بیانگر «شخصیت خود او» است. پس هرگز از قضاوت دیگران در مورد خودت نترس،

تنها بترس از روزی که قاضی دیگران باشی. چرا که زندگی به من آموخت که یا باید «آرام و راضی» باشی یا «خشمگین و قاضی».

باشد که اگر دستی به سوی کسی دراز میکنی، دستی باز برای کمک باشد. چرا که آنکس که انگشت قضاوت به سوی دیگران دراز می کند، قبلاً باید سایر انگشتهای کمک را مشت کرده باشد…

«مشاهده کردن» بدون «قضاوت کردن» آخرین پله تکامل روح است. باشد که تو را بر آخرین پله ببینم…دوره MBA آنلاین در سایت متمم: با بهره مندی از منابع روز دنیا
رادیو مذاکره: فایلهای صوتی رایگان آموزشی ارتباطات و مذاکره
رادیو متمم: فایلهای صوتی رایگان برای توسعه مهارتهای ما
+183
  


28 نظر بر روی پست “نامه به رها: درباره ی قضاوت… 1. سید محمد حسنی می‌گه:

  با توجه به مخالفت کاربران با این دیدگاه این نظر پنهان شد، . برای مشاهده کامنت کلیک بفرمایید و در صورتی که متن کامنت مورد تایید شماست، لطفا به آن رای مثبت دهید.

  Thumb up 1 Thumb down 23

  • سلام محمد جان.
   چند تا نکته.
   ۱) شما هم هیچ فرقی با اونها نداری. چون همونجایی که کامنت گذاشتی بالاش نوشته بود لطفاً سیاست‌ها رو بخونید و بعد بنویسید. اونها نخوندند. شما هم نخوندی. کلاً در خواندن تنبل هستیم:
   http://www.shabanali.com/ms/?p=3769

   ۲) این کامنت رو تایید کردم چون اگر نمی‌کردم فکر میکردی سانسور شده اما از دفعه‌ی بعد لطفاً اصول کامنت نویسی رو رعایت کن. ما اینجا قانون جدید گذاشتیم که همه اول «بفهمند چی می‌گن و بعد بنویسند».

   بعضی از مشکلات کامنت شما رو می‌نویسم (نه برای شما. برای بقیه‌ی خواننده‌ها هم هست تا همه دقت کنند):

   اول) غلط دیکته‌ای خیلی زیاد هست توی کامنت شما. می‌تونه احساس بد در خواننده ایجاد کنه. فکر کنه یک آدم کم سواد نظر داده و اثر متن از بین می‌ره.
   دوم) کلمات رو باید با دقت انتخاب کرد. کسانی که اینجا هستند همه «دانشجوها»ی من نیستند. اینها «مخاطبان سایت» هستند.
   سوم) لغت پاچه خواری برای یک متن داخل این سایت زیبنده نیست. احتمالاً منظور شما «چاپلوسی» یا «تعریف و تمجید کورکورانه» یا «تملق» است. البته نمی‌دونم کدوم این سه تا منظور شماست. چون با هم فرق دارند.
   چهارم اینکه)‌همه‌ی مخاطبان سایت اینطوری نمی‌نویسند. بنابراین بنویسید: «برخی از…» یا «بیشتر…» یا «خیلی از…».
   پنجم اینکه) «خام» معنی آدم ناپخته و نفهم می‌ده. فکر می‌کنم منظور شما اینکه که: «مراقب باش تاثیر نامطلوب روی نگرش یا رفتارت نگذاره».
   ششم اینکه) قراره هر کس در کامنتش از این به بعد از لغت‌های انعطاف‌پذیر استفاده کنه طبق همون دستورالعمل http://www.shabanali.com/ms/?p=3769

   بنابراین احتمالاً منظور شما از اون نوشته‌ی فوق این بوده:
   «سلام. به نظر میرسه که تعداد زیادی از کامنت ها که توسط برخی از مخاطبان این سایت منتشر میشه بیشتر جنس تملق داره و من نگران هستم که این کامنت‌ها روی نگرش یا رفتار تو تاثیر بگذاره».

   راستی. سال نوی تو هم مبارک باشه محمد جان.

   Thumb up 26 Thumb down 1

   • ایمان می‌گه:

    امیدوارم همیشه سرحال و با حوصله باشید طرز پاسخ شما به این کامنت خیلی جالب و آموزنده بود و با با لحن پاسخ چند روز پیش شما زمین تا آسمان فرق می کرد.
    از صمیم قلب آرزو می کنم سال جدید سال آرام و با نشاطی براتون باشه.

    Thumb up 6 Thumb down 1

 2. س. می‌گه:

  بسیار خوشحالم با مطالب شماآشنا شدم کسی که دیگران را با آموخته هایش شریک می کند در واقع دیگران راهمراه با خود بالا می کشدواین حرکت جمعی به سمت تغییر باعث میشود روح جمعی جامعه تغییر کند امیدوارم تلاشتان مستدام باشد وتوفیق الهی هر لحظه شامل حالتان باشد.سپاس

  Thumb up 2 Thumb down 0

 3. روح آرام مریم می‌گه:

  با سلامی پر از مهر و دوستی
  نوشته هاتون باعث آرامش میشه چون واقعاً از قلبتون نشأت گرفته . من تقریباً به بیشتر نوشته هاتون سر زدم خیلی خیلی خوشم اومد باز هم میام و یک دنیا سپاس…..

  Thumb up 2 Thumb down 0

 4. mojibe می‌گه:

  محمدرضا باز هم برای رها نامه بنویس، برای رهایی که برنامه ها و رویاهاش رو در میانه ی راه سراب دیده…رهای بی انگیزه…برای رهایی که در یک نقطه ممکنه صعود کنه و یا شاید سقوط…

  Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>