mrshabanali

پل اکمن و تشخیص علائم چهره و تشخیص دروغ و فریب

چند سالی از زمانی که برای نخستین بار با پل اکمن آشنا شدم میگذرد. باید نسبت به خانم الیسا مچ مدیر برنامه های وی، که این زمینه را فراهم کرد ممنون باشم. خوشحالم که از آن زمان تاکنون، جامعه ایرانی با این دانشمند بزرگ آشنایی خوبی پیدا کرده و حتی سریال Lie to me که زمانی ناشناخته بود، امروز در گوشه و کنار کشور، مشتریان خود را یافته است.

مدتی است که دوستان جدید من در این سایت، از من میخواهند که محتوای برخی دوره های آموزشی خود را برایشان تشریح کنم. احساس کردم پل اکمن و تشخیص علائم چهره شروع خوبی است. یکی از بخشهای جذاب کلاسهای ما، آشنایی با پل اکمن بوده است و خوشحالم که امروزه نسل دوم و سوم دانشجویان من، خود به مدرسین این حوزه بدل شده اند.

ما معمولاً در دوره مذاکره با شیطان یا مذاکره پیشرفته، دو جلسه را به این حوزه اختصاص میدهیم. البته با توجه به درخواست دانشجویان قدیمی ما، در مبحث در دوره های جدید، حجم بیشتری از دوره را به خود اختصاص خواهد داد.

پل اکمن تقریبا ۵۰ سال از زندگی خود را صرف مطالعه علائم چهره کرده است. او نشان داد بر خلاف سایر نشانه ها و علائم زبان بدن، علائم چهره مستقل از فرهنگ ملل است. تمام مردم جهان در زمان خشم، ابروهای خود را به هم نزدیک میکنند و تمام مردم جهان از نوزاد تا کهنسال در زمان تجربه اندوه، قسمت میانی ابروهای خود را بالا می برند. او هزاران مورد تصویر را مورد بررسی قرار داد و بر اساس آن یک مدل کد گذاری حرکات چهره به نام Facial Action Coding System یا FACS طراحی کرد. همچنین نرم افزارهایی به نام Mett و Sett طراحی کرد که کمک میکنند انسانها احساسات را در چهره یکدیگر سریع تر تشخیص دهند.

مهمترین مطالعات اکمن در خصوص Microexpression یا بروزهای جزئی احساسات است. وقتی نشانه ای از ترس یا خشم یا تعجب در کسری از ثانیه در چهره شما ظاهر میشود و بلافاصله شما آن را کنترل و مخفی میکنید. آشنایی با تکنیک های اکمن کمک میکند این بروزهای جزئی احساسی نیز قابل تشخیص باشند. نقش این ابزار در تشخیص دروغ و فریب، خصوصاً زمانی که بار احساسی دروغ بالا باشد، انکار ناپذیر است.

دوستانی که در کلاس مذاکره با شیطان (یا مذاکره پیشرفته) من شرکت کرده‌اند با این تکنیکها به طور کامل آشنا شده‌اند. اما اگر به هر دلیل نمیتوانید در کلاس شرکت کنید، می توانید از طریق سری مذاکره در طرح متمم با این دانشمند و سایر کسانی که در این حوزه فعالیت کرده‌اند بیشتر آشنا شوید.

لینک سری اصول و فنون مذاکره طرح متمم

فعلاً برای اینکه کمی در فضا قرار بگیرید میتوانید این دو کتاب پل اکمن را دانلود کنید و ورق بزنید:

درباره احساسات (Emotions Revealed)

درباره دروغ (Telling Lies)